Mirachowo

W pobliżu Mirachowa znajdują dwie niewielkie zlepieńcowe groty nad jez. Lubygość oraz okazały Diabelski Kamień położony nad jez. Kamiennym. Obie „skały” leżą w rezerwatach przyrody.

Głaz nad jeziorem Kamiennym o wysokości 3 m należy do kilku największych na Pomorzu Gdańskim, latem jego nagrzane ściany są regularnie „zdobywane” przez osoby spędzające czas na plaży — przeważnie dzieci.

Groty nad jez. Lubygość (znane także jako „Groty Mirachowskie”) mają 3 i 6 m długości, zostały odkryte na przełomie lat 50-tych i 60-tych w rezultacie eksploatacji niewielkiego wyrobiska piasku i żwiru na północnej krawędzi jeziora. Większa z grot jest właściwie bardziej „skałką” niż „jaskinią” — niewielki okap połączony jest z dwumetrowej wysokości kolumną. Wspomniana kolumna najwyraźniej ulega powolnemu przemieszczeniu, a przęsło w formie przypominającej nieco grzyb skalny jest pęknięte i grozi zawaleniem.

Lasy Mirachowskie to nazwa kompleksu leśnego, znajdującego się na północny zachód od Kartuz, a dokładnie to obszar leśny znajdujący się na północ od szosy Sierakowice - Kartuzy, kończący się na północy jeziorami potęgowskimi, a od wschodu ograniczony Doliną Łeby i sięgający na zachodzie do Sierakowic i Kamienicy Królewskiej. Obejmują około 7 tysięcy ha, w których starodrzew stanowi około 30% drzewostanu. Pierścieniem okalają wieś Mirachowo, od której wzięły swoją nazwę.

Lasy Mirachowskie są niewiarygodnie piękne, dlatego warto je zwiedzić. Rosną tu dęby, buki, sosny i graby. Kryją też w sobie wiele unikatowych, nieskażonych przez cywilizację miejsc. Dają schronienie różnorodnemu ptactwu i zwierzętom. Spotkać tu można borsuki, jenoty, lisy, piżmaki, dziki,

Archiwum ZKPK
Archiwum ZKPK

sarny, jelenie, a nawet łosie i daniele. Natomiast podniebną przestrzeń i jeziora upodobały sobie czaple, bociany, myszołowy i krogulce.

Lasy Mirachowskie bywają celem jednodniowych wycieczek z Kartuz, bądź z którejś ze wsi letniskowych leżących na południu. Warto wybrać się tu na całodniową wycieczkę.












W Kaszubskim Parku Krajobrazowym znajduje się jedenaście zatwierdzonych rezerwatów. W Lasach Mirachowskich są rezerwaty:

- "Jezioro Lubygość"
- "Szczelina Lechicka"
- "Żurawie Błota"
- "Jezioro Turzycowe"
- "Kurze Grzędy"
- "Staniszewskie Błoto"

Lasy Mirachowskie stanowią dużą atrakcję turystyczną. Dzięki urokowi dziewiczych miejsc i magicznej roślinności zaczynają przyciągać turystów.

Na Pojezierzu Kaszubskim istnieje wiele śródleśnych jezior, jednak w Lasach Mirachowskich jeziora takie jak Lubygość, czy Kamienne wyróżniają się malowniczością, a cały teren chronią rezerwaty przyrody o interesującej florze. Warto wybrać się tam, by móc zobaczyć to, czego dokonała przyroda.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl